Turbiny wiatrowe //

Turbiny wiatrowe //

Turbina wiatrowa, silnik wiatrowy, wieża wiatrowa, siłownia wiatrowa, generator wiatrowy – urządzenie zamieniające energię kinetyczną wiatru na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Mylnie nazywana elektrownią wiatrową – turbina wiatrowa stanowi zasadniczy element elektrowni wiatrowej.

Turbina o poziomej osi obrotu ma wirnik składający się z łopat i piasty umieszczonej na przedniej części gondoli ustawionej na wiatr. Wirnik przymocowany jest do głównego wału wspierającego się na łożyskach. Wał przenosi energię obrotów przez przekładnię do generatora, który przekształca ją w energię elektryczną.

Do głównych zalet turbin wiatrowych należy powiązania z nią ochrona środowiska i możliwość uzyskania niezależności energetycznej. Turbiny wiatrowe nie muszą być wyłączane ponieważ nie przegrzewają się i nie zacierają z powodu ciągłego użytkowania.

Inwestując w wiatraki przyczyniamy się do zmniejszenia produkowanych zanieczyszczeń. Jedną z największych zalet wiatraków jest to, że nie wpływa na środowisko w takim stopniu jak robi to spalanie węgla czy ropy. Nie powoduje emisji CO2, nie wylewa ścieków, nie wymaga stałego dostarczania surowców.